Üye Girişi  |  Üye Ol    
 
 
  
 
AnasayfaHacUmreAlternatif TurlarOtellerİletişim
<< Geri Dön8.9.2014 16:05:35
1- İslamın 5 temel şartından biridir insanın sılai rahime gidişidir. Gurbete değil baba ocağına ana kucağına dönüşüdür.
2- Hz. Adem’dem Hz. İbrahim’e ondan da alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz den bu güne, bu günden son güne kadar risalet davasında yürünen yoldur.
3- İnsanların günahlarından arınmasının ve hesapsız sevap kazanmasının en büyük vesilesidir.
4- Hz. İbrahim ve Hz.İsmail misali Allah’ın evini döne döne inşa ettikleri gibi seninde gönül evi olan kalbi döne döne yeniden inşa etmendir Hac.
5- İman hakikatlerini hatırlamak iman hakikatlarının en iyi hatırlanacağı yer olan Kâbe’ye sığınmaktır.
6- Milyonlarca Mü’min’in oluşturduğu iman denizine karışıp onların içerisinde günahları eritmektir. Kendisini ve hakikati bilmektir.
7- Nazargahi ilahi olan insan kalbinin Beytullah (Allah’ın evi) ile buluşmasıdır.
8- Yüreğin ağırlıklarını boşaltmalısın çünkü bir davete icabet etmek için yola çıkıyorsun seni davet eden senden selim bir kalp istiyor seni davet edeni konuk edeceğin tek yerindir yüreğin, orayı konuğuna hazırlamak içindirdir bu yolculuğun.
9- Aşkını o hasretin özge memelerinden emzirmelisin , hasterin yüreğini çöle, gözlerin iki pınarını pişmanlık ile göle çevirmeli, sen oraya varmadan yüreğini yollamalısın, seni oraya götüren ayakların değil ateş almış yüreğin olmalıdır.
10- Yüreğin yani kalbin dururken ayaklarına yük olmamalısın, yüreğin kuş gibi uçurduğunu ayaklar taş gibi taşıyandır.
11- Adem gibi yeryüzü vatanın iblis ve nefis düşmanın, insanlık ulusun ,İslam inancın,adelet devletin,cennet ülkün,dünya ülken,Mekke başkentin, töğbe istiğfar lisanın,aşk yükün,iman rütben, Allah ve Resuli ile dost olma yerindir.
12- Unutma Duyufur Rahmansın seni varlıkların en şereflisi olarak yaratanın misafiri olacaksın için –dışın yaratıldıgın gibi tertemiz olup öyle yürüyeceksin. Hac tertemiz geri dönme makamıdır.
13- Rabbimin Nazargahı olan o kalbi boşalt temizle Mübarek beldenin rahmet pınarlarından alabildiğince doldurmaya gayret göster, fırsatı kaçırma, belki bir daha nasip olmaya bilen bir makamdır Hac.
14- Arafattır aranan Kutsal Beldedir arıtan beldenin karşılığında ise Cennet vadi vardır.
15- Kutsal Kabe İle Buluşma Kavuşma Rahmetine Dalma Her İbadetine Bir’e Yüzbin Karşılığı Alma Yeridir Hac.
16- Arasat meydanının provasıdır Müslümanların yıllık kongresidir. Buluşması tanışması dertleşmesidir, çözüm aranan yerdir Hac.
HAC TERİMLERİ
İhram: Mahşerin Provasını yapmak için giyilen kefen, Allah’ın zimmeti altına girmek ve korunmaktır.
Telbiye: “Buyur Allahım buyur emrindeyim buyur” demek, Onun memnun ve razı olacağı hayat için söz vermektir.
Mikat: Sıradan bir mekan değil haritasını sınırlarını Allah’ın emri ile Cibril-i Emin’in kalemiyle çizdigi mekandır. Oraya kefensiz girilmez. Dünyalıklarınla buradan öteye gidemesin denilen yerdir.
Kabe: İnsanlığın ilk mabedi arştaki Kabe’nin yeryüzündeki iz düşümü,Allahın yeryüzündeki en kıymetli emaneti, Mabetlerin tacı, Mekan ve yön bilincinin en büyük işareti ve Müslümanların kıblegahıdır.
Tavaf: Teslimiyet varlık aleminin evrensel çagrısına dahil olmak, rahmet deryasına damla damla dönerek akmaktır.
Hacer-ül Esvet: Cennetten Dünyaya verilen bir armağan yerüzüne Yüce Allah tarafından konulmuş Şahadet görevi verilmiş Saadetli bir Taş. Allah (c.c) ile Ahitleşmeyi yeniden tazelemenin ve sözleşme yapmanın yeri başlangıç ve bitiş noktası, üç adet sözleşmenin buluştuğu noktadır.
Hacer-ül Esvet’in Görevleri : 1)Şahit Olamak 2)İsim Listesi Yapmak 3)Mıknatıs Görevi Yapmak 4)Kamera Gibi Kaydetmektir.
Mültezem: Duaların kabul olduğu ana nokta, nereye nasıl ve ne şekilde sarılacağını ögrenmek Allah’ın kapısından başka bir kapıya sıkı sıkı yapışılmacagını bilincine varmaktır. Kabe kapı ile Hacer-ül Esvet’in Arasında Kalan alandır.
Makam-ı İbrahim: Kabe’nin temellerini yükselten Hz. İbrahim’e Asansörlük yapan ayak izleri Kabe’ye Hizmet Etmenin Ne Demek Olduğunu Öğreten Bir İşarettir.
Hicri İsmail: Kabenin dışarıda kalan parçası. Allah’ın bir ikramı Hz. İsmail’in ve Annesi Hz. Hacer’in Bıraktığı en Önemli Mirastır.
Zem Zem: Allah yolunda çaba ve gayretin nelerle sonuçlanacağının somut bir örnegini görmek, Ecrin ve mükafatın nereden beklenileceğini ögrenmektir.
Say: Sen elinden geleni yap ki Allah’ın rahmeti üzerine sağnak sağnak yağsın bilincine ermek koşmadan terlemeden bir şeylerin olamayacağının farkına varmaktır.
Hervele: Hz. Hacer’in Rolüne bürünmek, onunla aynı yolda olduğunun şuuruna varmak, Allah’ın neden bir cariyeyle böyle ulvi bir değer yüklediğinin bilincine ermek, Allah yüceltirse kim alçaltabilir, Allah (c.c) alçartırsa kim yükseltebilir. Hakikatını kavramaktır.
Arafat: Haccın en önemli ayağı, hatta ‘’Hac Arafat’tır.’’ Hadis’inin kendisi, R.S.A.V Efendimizin diğer Hadis’in de ‘’Allah’ın Arafat gününden daha çok kulları cehennemden azad eyleyeceği başka bir gün yoktur’’, ifadesinin yeri, Günahlarının itiraf edilip istiğfar ve tevbe ile yeni sayfaların açılacağı meydandır Arafat.
Müzdelife: Şuur ve bilinç diyarı ‘’Arafat’tan indiğimizde Allah’ı Meşar-i Haram’da anın onun size gösterdigi şekilde zikredin’’ Bakara Süresi 198: İnsanın üzerinde ne var ne yok hepsinden temizleneceği kaybedilen ve aranan Cennete ulaşılacağının müjdesinin verildiği makam, iblislere atılan mermilerin toplandığı alandır. Masiyet illetine tutulmuş biri çare arar bu hastalığına, dervişin biri ona bir ilaç tarif eder: Tevbe kökünü istiğfar yaprağı ile karıştırıp, kalp havalinde Tevhid Tokmağı ile dövüp, İnsaf eleğinden geçirip özünden gelen göz yaşı ile yoğurarak tevekkül hamuru olarak aşk ateşine verip sabır tavsiyesi ile pişmesini bekler, kanaat kaşıgı ile lokma lokma alırsan o senin masiyeti illetine çare, aşk derdine ve vuslat yoluna devadır. Bizlerinde böyle bir ilaca ihtiyacımız vardır. Asli görevimiz bu ilacı bulmaktır.
Vakfe: Nerde nasıl durulacığını öğrenmek, dik durma bilincini elde etmek Kıyamun el Kayyum olan Rabbimizin bir emri olduğunun bilincine varmaktır.
Mina: Aşk ve mücadele diyarı, İblisle harp meydanıdır.
Şeytan Taşlama: Yandaşları ile bitmeyen savaşın provası nefis ile mücadelenin gerekliliğinin farkına varmasıdır.
Kurban: Feda etmeyi öğrenmek.Yüreklerdeki İsmail’lerin nasıl kurban edileceğini ögrenmek İsmail’leri feda etmeden bu işin kemale eremeyeceğinin farkına varmaktır.
Tıraş ve Kısaltma: Gerçek özgürlüğün ne demek olduğunu öğrenmek Hanifilere göre Haccın aslı vaciplerinden Şafilere göre ise rükünlerinden biridir.Hangisinin daha efdal olduğuna gelince kadınların saçlarını parmak ucu kadar kesmeleri, Erkeklerin ise tamamını traş etmeleri daha efdaldır. Fetih Süresi Ayet.27 ‘’Mükalliine Ruuseküm ve Mukassirine’’ Başlarını traş etmiş ve saçlarını kısaltmış, halde geçen cümle ile bize ifade ediyor, Yüce Mevla...
 2019 Kudüs Bağlantılı Umre Turu Fiyatları
 2018 Kudüs Turu Fiyatları
 2018 Umre Yetki Belgesi
 Kudüs Bağlantılı Umre Turu
 2018 Umre Kayıtlarımız Başladı.
 Hac Kuraları Çekiliyor.
 2017 Umre Fiyatları
 2016 Ramazan Umresi Fiyatları
 2016 Umre Fiyatları Brş.
 2016 Umre Yetki Belgesi
Üye Ol | Hac Organizasyonu | Umre Turları | Alternatif Turlar | Oteller | Online Tahsilat Sistemi | İletişim

Akil Turizm Tüm Hakları Saklıdır © Copyright © 2014 | Akıllı Seçim...