Üye Girişi  |  Üye Ol    
 
 
  
 
AnasayfaHacUmreAlternatif TurlarOtellerİletişim
Umre nedir? Nasıl yapılır...
Umre; sözlükte, ziyaret manasındadır. Uzun ömürlü olmak, evi mamur etmek korumak anlamındada kullanılır.
“AMR” Kökünden türeyen Umre bir Hac terimi olarak bilirli bir zamana bağlı olmaksızın, niyet etmek, mikat sınırı dışında ihrama girerek Kabe'yi tavaf etmek ve Safa ve Merve tepeleri arasında Sa'y yaptıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir.
Şer-i ıstılahta; Beytullah'ı (Kabe'yi) hususi olarak ziyaret etmek demektir.
Umre'nin hükmü: Her insan üzerine ömürde bir defa olmak üzere sünnettir.
Umre'ye; "Hacc-ı asgar" yani "Küçük Hac" da denilir.


Umre ne zaman yapılır?
Umre yapmak için belli bir vakit yoktur. Senenin her ayında ve bütün günlerinde yapılır. Arefe günü ile Kurban bayramı günlerinde Umre yapılmaz; mekruhtur. Mekke'lilerin ve Mekke'li sayılanların, üzerlerine farz olan Haccı yapacakları yıl içindeki Hac ayları içinde Umre yapamazlar. Ramazan ayı içinde bol bol Umre yaparlar. Resülullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Buyuruyoki: "Ramazan-ı Şerifte yapılan bir Umre, (sevap bakımından) benimle birlikte yapılmış Hac'tır" buyurmuşlardır. Bu müjdeyi alan mü'minler, özellikle Ramazan ayı içinde Umre yapmaya gayret ederler. İki Cihan Efendisi Habibimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem ile birlikte Hac yapabilmeyi kim istemez ki! Bu sebepledir ki, Ramazan ayı içinde Mekke ve Medine haremleri Hac mevsimindeki kalabalığı yaşar. İftarını Kâbe-i Muazzama'da ve Ravza-i Mudahhara'da Allah için bir yudum su ile de olsa, bir oruçluya iftar ettirmek ne güzel bir nimet ve ne büyük bir nasiptir. Ramazan ayında Umre yapmak en büyük kazançtır.

UMRE; İki Beytin buluşması, hasret giderip dertleşmesidir.

UMRE; Aşıkın Maşukuna kavuşmasıdır. Teslimiyettir.

UMRE; Masiyet illetine, aşk derdine, vuslat yoluna çare ve ilaç aramaktır.

UMRE; Nazargahi İlahi olan insan kalbinin Beytullah Allah’ın evi olan Kabe’sine akan nehre bir damla olarak karışıp Rahmet deryasında erimektir.

UMRE; Rahmete dalmak... akmak yetmez! Oranın hakiki incilerini bir bir toplamaktır.

UMRE; Hacer-ül Esvet taşına ismini yazdırmak, Beytullah’ın şahit oluması ve şefaatine ulaşmaktır.

UMRE; Her yönüyle anlaşılacak ve anlatılabilecek bir ibadet değil bitimsiz bir deryadır.

UMRE; Duyufurrahmandır. Allah’ın misafiri olmaktır Umre.

UMRE; İnsanın sılai rahme gidişidir. Baba ocağına ulaşmak ve ana kucağına kavuşmaktır.

UMRE; Berzah aleminde verilen sözün ve sözleşmenin yeniden tezyin edilmesidir.

UMRE; Dünya libasından soyunup, kefen misali ihramları giyip Beyt'ine tam bir teslimiyet içerisinde sarılıp, buyur YaRab işte şu günahkar halimle gedim, belki yüzüm yok ama başkada gidecek kapı yok, YaRab Sen neylersen güzel eylersin. Senin nasında hoş, nurunda hoş, deme makamıdır Umre.

UMRE; şeytanın kurduğu tuzağından, vurduğu prangalarından kurtuluş yoludur.

UMRE; Bütün ibadetlerimizde gayben yöneldiğimiz hem istikametimizi hem istikbalimizi aradığımız Kutsal Kıblegahımız, Kabe’mize kavuşup tanışmaktır Umre.

UMRE; Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’imizin Sure, Sure, Ayet, Ayet, sağnak, sağnak indiği Kutsal Topraklara ulaşmaktır.

UMRE; Sevr Dağı’nın taşı ile, mağarasındaki kuşu ile, 600 yıl görmek için bekleyen sürüngeni ile, kapısına zırh çeken ankebut örümceği ile kendisininde aşık olduğu Yüce Peygamberimize bağrını açan 3 gün, 3 gece misafir edip, koruyup kollayan Sevr’i görmektir.

UMRE; Hac Arafat’tır sözü ile bütün hüccacın kendi ameliyle yüzleştiği, buluştuğu, tanıştığı, arıtma alanı olan, Yüce Peygamberimizin Sahabesiyle vedalaştığı, Adem Aleyhisselam ile Havva annemizin buluştuğu Cebeli Rahme’yi ziyarettir Umre.

UMRE; Peygamberimize peygamberliğin verilişiyle Kitabımız Kuran'ın inişiyle onurlanan Hira’dan miladi 610 yılında hidayet doğan, Cebeli Nur dağını görmektir.

UMRE; Susuzluktan ve açlıktan yaşam mücadelesi veren ana ve oğula (Hz. Hacer ve Hz.İsmail) Rab'bimizin ikramı olan Ebu Zemzem'i kana, kana içmektir. Bütün kötü hasetlerden vaz geçmektir.

UMRE; Beytullah'a günlük 120 deryayı rahmet kapısı açılır, bunun 60’sı Tavaf yapanlara 40’ı Namaz kılanlara 20’side oturup seyredenlere veriliyor. Bu deryayı rahmetin hepsinden yararlanmaktır.

UMRE; Nurlu Medine’sinin bağrında yatan, benim kabrimin iki dudağı bir dili vardır. Beni ziyaret edenleri, bana Salatü Selam gönderenlerin listesi bana bildirilir diyen Peygamber Efendimizin listesine ismini yazdırmaktır.

UMRE; Peygamber Efendimizin rivayetiyle "Kabrimle Mimberim arası Cennet bahçelerinden bir bahçedir" dediği bahçesinde bulunmaktır.
Hurma

hurmaHurma, hurma ağaçlarının meyvesidir. Yüksek besin değeri ile ünlü meyvelerden biridir. Arap dünyasında yaygın bir yaz meyvesidir. Sıcak iklimlerde daha çok görülür. Dayanıklı, lezzetli ve besleyici bir meyve olduğundan sıcak iklimlerde çok tercih edilir. Uzun ve oval bir şekili olan hurma 20 mm ile 60 mm arasındaki boyutlarda değişir. İçerisinde yaklaşık 8 mm ile 30 mm çapında sert çekirdeği bulunur. Olgun meyve içerisinde çekirdeğin etrafını saran ince kağıt tarzı bir zar bulunur ve yenen etli kısmı çekirdekten ayırır. Çekirdeği yenen etli kısımdan ayıran zara katmir adı verilir.

Hurma'nın Yetişmesi

Hurma ağaçları dişi ve erkek olarak sınıflandırılabilir. Ağaçta dişi çiçeklenme üç yumurtalık içerir ve sadece üç büyük koza benzeri yumurtalık görünür. Bu yumurtalıklardan biri tozlanır (polenlenir), diğer ikisi tozlaşmadan kalır. Koza kabukları kurarlar ve örttükleri hurma meyvesine dönüşecek salkımların etrafından düşerler. Burada tozlaşan yumurtalık büyür. Bu aşamadan sonra meyvenin hurması yavaş yavaş oluşmaya başlar.

Hurma meyvesi beş temel büyüme aşamasından geçer.

Büyümenin aşamaları

Polen: Polen, meyvenin ilk görünümü olarak kabul edilir ve bu evre 4-5 haftalık kısa bir süre içerisinde hemen tozlaşmaya başlar.

Khalal: Khalal, hurma meyvesinin büyümesinin ikinci aşaması olarak kabul edilir. Meyve uzamaya ve yeşilleşmeye başlar. Ağırlık ve boyutunda hızlı bir artış ile karakterize olur.

Bisr: Bisr evresi, yavaş kilo alımı ve rengin sarı, kırmızı veya sarıya dönüşmesi ile karakterizedir ve 3-5 hafta kadar sürer.

Islak: Islaklık ergenlik döneminin sonunda başlar ve daha sonra meyveye nüfuz eder, böylece meyve ıslanır, sulu ve tatlı hale gelir ve bu süre 2-4 hafta arasında değişir.

Hurma: Meyve ve yumuşak çeşitlerin son aşamasıdır. Etli dokusu sertleşebilir, rengi koyulaşabilir ve kabuğu sertleşebilir.

Dünya da 450'den fazla hurma çeşidi olduğu bildirilmektedir.

Toptan Hurma

Firmamız Türkiye iç pazarının Hurma ihtiyacını karşılamak amacı ile ithalat gerçekleştirerek, Hurmanın muhafaza şartlarına göre Merkezimiz İstanbul'da bulunan soğuk hava depolarında ve normal depolarda muhafaza ederek gelen taleplere göre müşterilerimizin toptan hurma taleplerini karşılamaktadır.

Aynı zamanda Avrupa'nın birçok ülkesinin, toptan hurma firmalarına ve Azerbaycan ve diğer Türk ülkelerinin hurma toptancılarına, direk Suudi Arabistan üzerinden veya Türkiye üzerinden ihracat yapmaktadır. Müşterilerimizin talep ettikleri Hurma miktarına göre ürünleri Türkiye'de ki stoklarımızdan karşıladığımız gibi, belli terminler doğrultusunda direk Suudi Arabistan'dan müşterilerimize ulaşak şekilde de gönderim yapmaktayız.

Toptan Hurma

FASON HURMA ÜRETİMİ ve İTHALATIYüksek miktarlı toptan hurma taleplerinde, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda kendi markamız olan Tamr Hurma ismi ile ürün sağladığımız gibi müşterilerimizin kendi markaları adına da, üretim ve paketleme yapmaktayız.

toptan hurma

Toptan Hurma ihtiyacınızı kaliteli ürün ve zamanında teslimat ile karşılamak için iletişime geçiniz.

Hurma Siparişi

Vakumlu hurmalarımız Sukkari Rutap cinsi hurma olup, Medine bölgesinde yetişmektedir. Dünya'nın en kaliteli ve 100% doğal Hurmaların yetiştiği Kutsal Belde Medine'den, Siz değerli müşterilerimiz için, 1. Kalite ürünleri direk üreticiden temin ederek tamamen steril koşullarda vakumlanarak pres altında bir süre dinlendirilip kıvam alması sağlanır. İnce ve ağızda hissedilmeyen kabuğu, kahverengiye dönen, kendine has rengi ve muhteşem lezzeti ile sade olarak tüketildiği gibi tahin ile birlikte de tüketilmektedir. Sukkari vakum cinsi hurmalar soğuk ve kuru bir ortamda yaklaşık 2 yıl gibi dayanabilen ürün çeşidimizdir.

hurma siparişi

Tamr Hurma olarak tescilli olan kendi markalarımız, hazır olarak market tipi 400g'lık vakum ambalajlı ve 12 adet 1 kolide , 900g'lık vakum ambalajlı ve 8 adet 1 kolide, toptan veya parakende olarak satışa uygun siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunulmuştur.
Üye Ol | Hac Organizasyonu | Umre Turları | Alternatif Turlar | Oteller | Hurma | İletişim

Akil Turizm Tüm Hakları Saklıdır © Copyright © 2014 | Akıllı Seçim...